2021 01 19 sstaszicStanisław Staszic  urodził się 6 listopada 1755 roku w Pile. Jego ojciec i dziadek byli burmistrzami w rodzinnym mieście. Rodzicami Stanisława Staszica byli Wawrzyniec i Katarzyna z domu Mędlica. Miał on troje rodzeństwa, dwóch braci, Andrzeja i Antoniego oraz siostrę Annę. Matka młodego Stanisława chciała, by ten został księdzem, przeznaczyła go do stanu duchownego, czyniąc śluby, że całe życie będzie chodził w sukni duchownej.  W latach 1779 – 1781 był na uniwersytecie  w Lipsku, Getyndze, a następnie osiadł na 2 lata w Paryżu gdzie podjął studia na Collage de France. W drodze powrotnej do kraju odbył wędrówkę geologiczną po Alpach i Apeninach. W Rzeczypospolitej musiał zadowolić się posadą guwernera na Dworze Andrzeja Zamoyskiego, był wychowawcą jego dzieci. Mając 51 lat wyruszył w Tatry. Wcześniej podróżował pieszo po okolicach Krakowa, Wieliczki, po Beskidach, Podtatrzu i Górach Świętokrzyskich. Wielokrotnie podejmował  wyprawy w Karpaty, w tym poza granice Polski. Stanisław Staszic w „Przestrogach dla Polski” upomniał się m.in. o prawa dla mieszczaństwa chcąc „wolnouprawnienia” dla tego stanu. To on zainicjował i sfinansował pomnik Mikołaja Kopernika, ofiarował Towarzystwu własną bibliotekę i zbiory przyrodnicze, inicjował i zachęcał do badań innych członków Towarzystwa, wzywając do „bycia narodowi użytecznym”. W 1802 osiadł na stale w Warszawie, włączając się do prac Towarzystwa Przyjaciół Nauk, którego później był wieloletnim prezesem (1808-1826). Według pamiętnikarza epoki, był ”najczynniejszym, najgorliwszym, a nade wszystko najhojniejszym” członkiem Towarzystwa. 31 VII 1818r. został odznaczony Orderem Orła Białego, a w Królestwie Kongresowym został również kawalerem Orderu Świętego Stanisława.  Zmarł  w Warszawie  20 stycznia 1826 r. Pogrzeb miał charakter wielkiej manifestacji. 

wiedzy o patronie11 marca zostały podane wyniki szkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły, który odbył się w poprzednim miesiącu.

konkurs staszicZgodnie z tradycją szkoły w styczniu obchodziliśmy Dzień Patrona – były więc wystawy, prezentacja multimedialna, wystawa przygotowana przez naszych przyjaciół z Macedonii, był również Szkolny Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły Stanisławie Staszicu. Konkurs, którego organizatorem była Pani Anna Zamara odbył się 31 stycznia i przeznaczony był dla uczniów klas I i II. W sprawdzianie wiedzy o życiu Stanisława Staszica wzięło udział 21 uczniów i trzeba przyznać (zerkając na prace), że reprezentowali oni wysoki poziom. Wyniki już wkrótce.

staszicZ okazji Dnia Patrona w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych miała miejsce wystawa poświęcona Stanisławowi Staszicowi, która została zorganizowana przez nauczycieli języków obcych oraz uczniów klas technicznych i zawodowych.

2012 01_12_Dzien_patrona_00212 stycznia uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych świętowali Dzień Patrona, który należał oczywiście do Stanisława Staszica

 

Stanisław StaszicTalent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada – słowa te wypowiedziane przez Stanisława Staszica można uznać za motto Dnia Patrona, który obchodziliśmy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych 24 stycznia.

Stanisław Staszic jest nie tylko jedną z najważniejszych postaci polskiego oświecenia, ale także jedną z najważniejszych osobistości w całej historii Polski. Jego wielka aktywność w zakresie literatury, filozofii, publicystyki, geografii, geologii i polityki sprawia, że bez wahania możemy go nazwać człowiekiem niezwykle wszechstronnym, prawdziwym człowiekiem renesansu. To właśnie tę wszechstronność Staszica i tę wielką rolę, jaką odegrał w historii Polski chcieliśmy pokazać organizując w szkole uroczystości związane z Dniem Patrona. W tym celu w gablocie w holu szkoły wykonana została wystawa, dzięki której uczniowie mogli zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami z życia Staszica, a także poznać jego liczne zainteresowania. Prawdziwą perełką okazała się także wystawka książek poświęconych Staszicowi, która również przybliżała uczniom sylwetkę Patrona. O Dniu Patrona przypominały także plakaty porozwieszane w różnych miejscach w szkole. Aby zapoznać młodzież z pierwszych klas z biografią Patrona szkoły, zorganizowane zostały specjalne lekcje prowadzone tym razem nie przez nauczycieli, ale przez wyznaczonych uczniów, którzy mogli wcielić się w role wykładowców. Marek Wiatr z klasy I TŻ opowiadał kolegom o dzieciństwie i edukacji Staszica, Paweł Brzeziński z klasy I TH o pracy naszego Patrona w domu Zamoyskich i jego pasjach przyrodniczych, Kasia Kozieł z klasy I THO streszczała słuchaczom najważniejsze treści dwóch kluczowych dzieł działacza ( „Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego” i „Przestrogi dla Polski”), Jola Parszyk z klasy I TH przybliżała nam najważniejsze wydarzenia z życia publicznego Patrona, Jacek Kopiecki z klasy I TŻ opowiadał o twórczości piśmienniczej, naukowej, literackiej i translatorskiej Staszica. Całość podsumowała Katarzyna Podleś. Dzięki wystąpieniom młodych wykładowców uczniowie mogli dostrzec jak bardzo wszechstronną osobą był Stanisław Staszic, którego często się nie docenia. Najlepiej świadczyły o tym zdziwione twarze niektórych uczniów, którzy nie dowierzali, że jedna osoba była w stanie zrobić tak wiele w czasie tylko jednego życia. Miejmy nadzieję, że Dzień Patrona przybliżył uczniom sylwetkę tej wspaniałej osoby, jaką był Stanisław Staszic. Władysław Zieliński pisał o naszym Patronie:

On to prawdziwy „Ojciec Narodu”, Potężnem echem mówi młodzieży: „Bierz się do pracy, pilnuj zawodu, Bo w tobie przyszłość Ojczyzny leży!”

Podpisujemy się pod jego słowami!