Nauka poprzez zabawę
CZYM SĄ FISZKI?
Fiszki to małe karteczki, na których zapisujemy ważne dla nas informacje do zapamiętania lub przyswojenia. Na jednej stronie karteczki zapisujemy dane słowo lub pojęcie, a na drugiej wytłumaczenie lub notatkę. Karteczki mogą też zawierać obrazki. Fiszek najczęściej używa się do nauki języków obcych, do zapamiętania różnych nowych zagadnień, do szybkiej powtórki poznanego materiału. Ale to nie jedyne ich zastosowania. Mogą sprawdzić się w każdym rodzaju nauki, a ich wykorzystanie zależy od inwencji tworzącego. Dodatkowo, do wyboru mamy wiele rodzajów gotowych fiszek na różne tematy. Możemy też kupić fiszki  lub wykonać swoje własne. I do tego ostatniego rozwiązania będę starała się zachęcić. Sama korzystałam z fiszek na języku niemieckim  dzięki czemu szybciej zapamiętałam wiele słówek. Dzięki fiszkom powiększam swoją wiedzę o kilka dodatkowych słówek. Fiszki to szybki sposób na naukę zwłaszcza języków obcych. Fiszki mają za zadanie przyswoić nam wiedzę do danych słów. Nie tylko małe dzieci korzystają z fiszek by np. nauczyć się zwierząt ale każdy może używać fiszek dzięki fiszką uczymy się sprawniej. Uczniowie klasy II-TI(gim) oraz II-TP(gim), na ostatniej lekcji języka niemieckiego postanowili nieco inaczej skorzystać z lekcji i zaprojektowali swoje własne fiszki, które uczą bawiąc.

Skąd w ogóle wzięły się fiszki? Kto je wymyślił? Jaką rolę miały pełnić? Na te pytania odpowiedzi, znajdziecie poniżej.

Fiszki do nauki języków to dwustronne karteczki, które na jednej stronie zawierają słówko w języku obcym np.  die Schule - szkoła.

Służą do nauki w oparciu o prosty mechanizm „pytanie ­- odpowiedź”.

Autorem tego systemu jest niemiecki publicysta Sebastian Leitner, który przedstawił go w roku 1973 w swoim dziele noszącym pierwotnie tytuł Lernen lernen (dzisiejszy tytuł jego książki to So lernt man lernen,czyli „Tak nauczysz się uczyć”). W Polsce książka ta ukazała się pod tytułem „Naucz się uczyć”. Ogólne pojęcie "fiszki" jako narzędzia (auto)dydaktycznego po raz pierwszy sformułował jednak już Celestyn Freinet.                                                                                                                                                               Ja osobiście, jako uczeń klasy z wiodącym językiem niemieckim, bardzo często korzystam z fiszek – w czasie wolnym, przed sprawdzianem, czy w kolejce do sklepu w Niemczech . Bardzo ważne jest szkolić swój język, aby z każdym móc się dogadać. Jeśli, masz problem z nauczeniem się niemieckich zwrotów, zacznij robić fiszki! To z pewnością ci pomoże i na pewno zapewni sporo frajdy.