aids30 listopada uczniowie ZSP wraz z opiekunami wzięli udział w szkoleniu pt.: „Zwalczanie AIDS i zapobieganie zakażeniom HIV", które odbyło się w Goleniowie w związku z odchodami Światowego Dnia Walki z AIDS. Na szkolenie zorganizowane przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Goleniowie pojechało 13 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami Panią Katarzyną Wasyluk i Panią Alicją Jaklińską. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00 przywitaniem gości przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Goleniowie dr n. med. Panią Bożenę Ewę Marcinkowską. Zebrani wysłuchali następnie pierwszego wykładu pt.: „Zakażenia wirusowe u kobiet i mężczyzn – jak się przed nimi uchronić" wygłoszonego przez dr n. med. Anitę Wnuk z Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych w Szczecinie i Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie. Pani doktor mówiła o drogach przenoszenia wirusa HIV, wirusowym zapaleniu wątroby i profilaktyce HIV. Drugi wykład pt.: „Choroby przenoszone drogą płciową w kontekście używania substancji psychoaktywnych" wygłosił mgr Krzysztof Faliński – Dyrektor Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Zgromadzeni licznie słuchacze z zaciekawieniem przysłuchiwali się wykładom, które poruszały tak ważne tematy. Szacuje się, że z wirusem HIV żyje na świecie około 40 milionów ludzi. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 września 2012 r. stwierdzono w Polsce zakażenie HIV u 16.053 osób, odnotowano 2.802 zachorowania na AIDS, 1.177 chorych zmarło. W społeczeństwie istnieje mnóstwo mitów i zakłamań na temat sposobu roznoszenia się wirusa jak i osób seropozytywnych. Oto kilka z nich:

„HIV i AIDS to to samo" – HIV jest wirusem, który może wywołać chorobę AIDS. Nosiciele HIV mogą żyć latami bez objawów klinicznych choroby. Obecnie stosowane terapie antyretrowirusowe pozwalają zahamować rozwój AIDS u nosicieli HIV, aczkolwiek są bardzo kosztowne.

„Nie ma ryzyka podczas stosunku płciowego dwóch osób zainfekowanych HIV" – podczas takiego stosunku może dojść do tzw. nadkażenia, superinfekcji, co może znacznie skomplikować i utrudnić terapię antywirusową.

„Infekcje HIV dotyczą tylko homoseksualistów i narkomanów".

• „HIV można zakazić się przez ukąszenie komara, wspólne przebywanie w jednym pomieszczeniu, dotyk" – jest to niemożliwe, zostało udowodnione, że żaden owad nie jest w stanie przenosić wirusa HIV.

„Kobieta zakażona HIV nie może urodzić zdrowego dziecka" – HIV jest czasami zdolny przenieść się na płód albo zakazić dziecko podczas porodu, ale nie zawsze. Ryzyko takiego zakażenia wynosi 20-30%. Poród przez cesarskie cięcie oraz odpowiednie leki przeciwwirusowe zmniejszają prawdopodobieństwo nawet do 1-2%.

„Można zakazić się przez pocałunek" – może to jednak nastąpić poprzez krew w przypadku ranek na wargach.

„Wirus HIV jest świadomym wytworem człowieka" – Wirusy HIV-1 i HIV-2 występują naturalnie w populacjach małp afrykańskich, odpowiednio: szympansów i mangab szarych. Przyjmuje się, że ludzka epidemia powstała w wyniku przeniesienia małpich wirusów do populacji ludzkiej. Najprawdopodobniej miało to związek z częstą w niektórych regionach Afryki praktyką polowania na małpy w celach konsumpcyjnych – uważa się, że poprzez skaleczenie do krwiobiegu jednego z myśliwych dostała się krew świeżo upolowanego zwierzęcia, w konsekwencji zaraził się on wirusem HIV.

Zapobieganie zakażeniom HIV

Całkowitą ochronę przed zakażeniem zapewnia jedynie wyeliminowanie wszelkich zachowań umożliwiających zakażenie. Przed zakażeniem HIV całkowicie chroni abstynencja seksualna lub odbywanie stosunków tylko z niezakażonymi osobami. Jednocześnie należy uniemożliwić zakażenie się przez krew, czyli powstrzymanie się od zażywania narkotyków przyjmowanych dożylnie lub używanie sterylnych igieł i strzykawek.

Paulina Majdzińska

Aleksandra Daćkowska