Przerwa na czytanie
W dniu 20-21 października w Zespole Szkół nr 1 odbyła się „Akcja I Międzynarodowej Edycji V Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu W Czytaniu Na Przerwie”. Udział w wydarzeniu wzięli wszyscy uczniowie szkoły (915 uczniów) jak i nauczyciele. Ze względu na nauczanie hybrydowe klasy 1 i 2 wzięły udział on-line, a klasy 3 i 4 stacjonarnie. Biorąc pod uwagę obostrzenia uczniowie zdecydowali, że będą czytali w klasach. 
Akcja ma na celu popularyzacje czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, bo jak wiadomo czytać zawsze warto, bo „kto czyta książki żyję podwójnie” (Humbert Eco)
Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom za pomoc w zorganizowaniu wydarzenia.

Katarzyna Grygowska

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dnia 29 września 2020 roku w Zespole Szkół nr 1 w Nowogardzie zorganizowano Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Nie było to łatwe zadanie ze względu na panujące obostrzenia. Uczniowie czytali na lekcjach z nauczycielami, w bibliotece szkolnej podczas przerw oraz w internacie szkolnym.  Każdy mógł wybrać  co chce czytać, przekrój  był bardzo szeroki. Od literatury popularnonaukowej, obyczajowej, literatury pięknej, kryminałów, fantastyki po literaturę w języku obcym. Społeczność uczniowska bardzo zaangażowała się w akcję i chętnie przystępowała do Głośnego Czytania. Dziękuję uczniom, nauczycielom, wychowawcom oraz wszystkim którzy przyczynili się do zorganizowania tego dnia.

Katarzyna Grygowska

Narodowe Czytanie 2020

W dniu 04.09.2020r w Zespole Szkół nr 1 w Nowogardzie odbyło się Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego pod patronatem Pary Prezydenckiej. Ze względu na obostrzenia sanitarne w tym roku uczniowie czytali w klasach nie tylko na lekcjach języka polskiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa; w 2016 roku — "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 roku para prezydencka w 2018 roku zaprosiła do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, a także "Antologii Niepodległości" — specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Natomiast w roku ubiegłym czytane były polskie nowele -„Osiem Nowel na Ósme Narodowe Czytanie”.

Wystawa prac
„Narodowy Program rozwoju Czytelnictwa” – „Nowa okładka znanej książki”
Nasza szkoła bierze udział w programie Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Z tej okazji cała społeczność uczniowska wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Nowa okładka znanej książki”. W holu szkoły została zorganizowana wystawa prac uczniów. Zapraszamy do oglądania.
najlepszy czytelnikSUPERCZYTELNIK
Jak co roku po zakończeniu pierwszego semestru wyłoniliśmy najlepszego czytelnika 8 stycznia 2020 roku wręczono nagrodę oraz dyplom. Tytuł SUPERCZYTELNIKA  otrzymała Natalia Kobielska z klasy 1 THO/P. Natalia wypożyczyła i przeczytała 26 książek. Głównie były to ksiązki o tematyce kryminalnej, obyczajowej, jak i fantastyka.
Wszystkich zachęcamy do korzystania z biblioteki szkolnej, w której od tego roku szkolnego znajdują się nowości zakupione dzięki udziałowi w programie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
Nauczyciel bibliotekarz
Katarzyna Grygowska