ZdjÖcinr 13Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych spędziła tydzień (od 21.05. do 28.05.2016 r.) w Macedonii, a to wszystko za sprawą wymiany uczniów w ramach współpracy miast (Nowogard-Veles) oraz szkół (ZSP - SSOU Kole Nedelkovski).


W tym roku naszych przyjaciół w Macedonii odwiedziła grupa 15 uczniów ZSP, którzy pozostawali pod opieką nauczycieli Pani Anety Bartniczuk oraz Pana Michała Dacy. Daria Szpilska i Nikola Urbaniak, które wzięły udział w wymianie, zgodziły się dodać parę słów dotyczących wyjazdu do Macedonii: „Dużo zwiedzaliśmy, a według nas Ohrid było najpiękniejszym miejscem w Macedonii. Mieliśmy okazję podziwiania pięknych widoków i możliwość zapoznania się z macedońską kulturą i tradycją. Było dużo atrakcji, a w wolnym czasie nawiązywaliśmy kontakty z tamtejszymi ludźmi. Pierwszy raz lecieliśmy samolotem, na początku czuliśmy strach, ale niedługo, ponieważ widoki były piękne. Dla nas było to duże przeżycie i niezapomniane chwile - to był całkiem inny świat niż tutaj.”
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu.

Sobota (21.05.2016 r.)
Odlot z lotniska Berlin-Schönefeld. Zakwaterowanie w internacie DUD „Lazar Lazarevski”. Obiad w internacie.

Niedziela (22.05.2016 r.)
Veles - wizyta nad jeziorem Mlados oraz piknik.

Poniedziałek (23.05.2016 r.)
Spotkanie z Burmistrzem Veles Slavco Cadiev w Urzędzie Miejskim. Zwiedzanie Veles i zabytków archeologicznych w Stobi.

Wtorek (24.05.2016 r.)
Zwiedzanie stolicy Macedonii Skopje. Podróż kolejką liniową „Millenium Cross”, zwiedzanie Kanionu Matka, zwiedzanie łodzią jaskiń „Vrelo”.

Środa i czwartek (25 i 26. 05.2016 r.)
Program zwiedzania: Ohrid - Vevchani- St.Naum.

Piątek (27.05.2016 r.)
Program otwarty w szkole: zwiedzanie szkoły, gabinetów szkolnych, warsztatów poszczególnych profili zawodowych, spotkanie robocze z nauczycielami, przedstawicielami poszczególnych profili zawodowych, przedstawicielami kadry pedagogiczno-psychologicznej, przewodniczącym komitetu szkolnego i dyrekcją. Impreza sportowa, wywiad telewizyjny „Kanał 21”, oficjalna kolacja.

Sobota (28.05.2016 r.)
Veles-Skopje-Berlin. Czas wolny/zakupy, lunch,wyjazd na lotnisko w Skopje. Odlot samolotem do Berlina—Schönefeld. Powrót busem z Berlina do Nowogardu.

Dla grupy uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowogardzie wyjazd do Veles pozostanie niezapomnianą przygodą, podczas której mogli poznać odmienną kulturę, zwiedzić piękne miejsca, które są chlubą Macedonii oraz zawrzeć nowe znajomości. Nasi przyjaciele z Macedonii tradycyjnie przyjęli naszą młodzież po królewsku i sprawili, że tydziń pobytu był pełen wrażeń i przygód. Dziękujemy za tych kilka fantastycznych dni i do zobaczenia wkrótce!

Monika Rasowska i Klaudia Druciarek kl. I TE

veles 2016