Stanisław StaszicTalent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada – słowa te wypowiedziane przez Stanisława Staszica można uznać za motto Dnia Patrona, który obchodziliśmy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych 24 stycznia.

Stanisław Staszic jest nie tylko jedną z najważniejszych postaci polskiego oświecenia, ale także jedną z najważniejszych osobistości w całej historii Polski. Jego wielka aktywność w zakresie literatury, filozofii, publicystyki, geografii, geologii i polityki sprawia, że bez wahania możemy go nazwać człowiekiem niezwykle wszechstronnym, prawdziwym człowiekiem renesansu. To właśnie tę wszechstronność Staszica i tę wielką rolę, jaką odegrał w historii Polski chcieliśmy pokazać organizując w szkole uroczystości związane z Dniem Patrona. W tym celu w gablocie w holu szkoły wykonana została wystawa, dzięki której uczniowie mogli zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami z życia Staszica, a także poznać jego liczne zainteresowania. Prawdziwą perełką okazała się także wystawka książek poświęconych Staszicowi, która również przybliżała uczniom sylwetkę Patrona. O Dniu Patrona przypominały także plakaty porozwieszane w różnych miejscach w szkole. Aby zapoznać młodzież z pierwszych klas z biografią Patrona szkoły, zorganizowane zostały specjalne lekcje prowadzone tym razem nie przez nauczycieli, ale przez wyznaczonych uczniów, którzy mogli wcielić się w role wykładowców. Marek Wiatr z klasy I TŻ opowiadał kolegom o dzieciństwie i edukacji Staszica, Paweł Brzeziński z klasy I TH o pracy naszego Patrona w domu Zamoyskich i jego pasjach przyrodniczych, Kasia Kozieł z klasy I THO streszczała słuchaczom najważniejsze treści dwóch kluczowych dzieł działacza ( „Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego” i „Przestrogi dla Polski”), Jola Parszyk z klasy I TH przybliżała nam najważniejsze wydarzenia z życia publicznego Patrona, Jacek Kopiecki z klasy I TŻ opowiadał o twórczości piśmienniczej, naukowej, literackiej i translatorskiej Staszica. Całość podsumowała Katarzyna Podleś. Dzięki wystąpieniom młodych wykładowców uczniowie mogli dostrzec jak bardzo wszechstronną osobą był Stanisław Staszic, którego często się nie docenia. Najlepiej świadczyły o tym zdziwione twarze niektórych uczniów, którzy nie dowierzali, że jedna osoba była w stanie zrobić tak wiele w czasie tylko jednego życia. Miejmy nadzieję, że Dzień Patrona przybliżył uczniom sylwetkę tej wspaniałej osoby, jaką był Stanisław Staszic. Władysław Zieliński pisał o naszym Patronie:

On to prawdziwy „Ojciec Narodu”, Potężnem echem mówi młodzieży: „Bierz się do pracy, pilnuj zawodu, Bo w tobie przyszłość Ojczyzny leży!”

Podpisujemy się pod jego słowami!